Będzie możliwość zdawania na samochodzie OSK?

Być może w przyszłości kursanci będą mogli zdawać egzamin praktyczny samochodem, którym uczyli się w trakcie kursu na prawo jazdy. Pojawia się coraz więcej przesłanek i przykładów, że taka sytuacja jest możliwa.

Po co forsować takie rozwiązanie? Dwie najważniejsze korzyści płyną dla kursantów i dla szkół jazdy. Pierwsza grupa mogłaby zdawać egzamin samochodem, który zna od 30 godzin – mniej powodów do niepotrzebnego stresu. Skończyłaby się też nauka jazdy pod samochód taki jaki obecnie ma WORD, a co za tym idzie, patologiczna sytuacja przetargów na nowe auta i siłą rzeczy zmuszanie szkół jazdy do kupowania takich samych.

Poseł PO Waldemar Sługocki w skierowanej do ministra Nowaka interpelacji spytał - Czy resort bierze pod uwagę możliwość wprowadzenie egzaminów praktycznych na pojazdach, na których szkoleni byli kursanci? Odpowiedź brzmi: – To już jest możliwe, więc nie planuje się zmian. W wyjaśnieniu czytamy dalej: - Odnosząc się do kwestii przeprowadzania egzaminów państwowych na pojazdach ośrodków szkolenia kierowców należy wskazać, że obowiązujące przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami określają, że pojazdy wykorzystywane podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy nie muszą stanowić własności wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Takie rozwiązanie daje WORD możliwość wykorzystywania także pojazdów stanowiących własność ośrodków szkolenia kierowców.

Przygotowania do dopuszczenia samochodów szkoleniowych jako egzaminacyjnych na kategorię B trwają już w Zielonej Górze. Pozostaje czekać na chęć współpracy ze strony innych ośrodków egzaminowania, ustalenie zasad i wymagań. Na pewno wiemy już, że WORDy nie mogą twierdzić, jakoby takie rozwiązanie nie było możliwe.

źródło: magazyn szkoła jazdy

Dodane by admin w Aktualności, Nauka jazdy