Filie WORD w mniejszych miastach

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami jednogłośnie projekt ustawy w miastach prezydenckich nie posiadających praw powiatu.

Przeciwko ustawie były same WORDy reprezentowane przez Andrzeja Szklarskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD. Jego zdaniem utworzenie filii będzie miało katastrofalne skutki finansowe – stworzenie infrastruktury za ogromne pieniądze oraz straty macierzystych WORDów. Zdaniem Szklarskiego takie rozwiązanie będzie powrotem do patologii sprzed lat czyli m.in. korupcji w oddalonych komórkach WORDów, nie mających nad sobą ciągłego nadzoru.

Wojciech Szemetyłło, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców stwierdził, że brak jest jakichkolwiek dowodów i wyroków na potwierdzenie takiej sytuacji wcześniej, natomiast obecnie słychać doniesienia o aresztowaniach. Zasugerował również, że póki co filie mogłyby przeprowadzać tylko egzaminy teoretyczne, co nie wymaga drogiej infrastruktury.

Roman Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców dodał argument dopuszczenia do egzaminów pojazdów szkół jazdy co znacznie ograniczyłoby wymagany budżet do uruchomienia filii ośrodka egzaminowania.

Obecny projekt nowelizacji ustawy przegłosowano z poprawką o dodatkowe kategorie egzaminów – A, A1, A2, AM, B i B1.

Wielokrotnie podkreślano, że ustawa dawałaby tylko możliwość utworzenia filii WORD lokalnym władzom, a nie nakazywałaby ich utworzenia. W województwie świętokrzyskim gdzie monopolistą jest WORD Kielce, filie mogłyby powstać w takich miastach jak Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski czy Skarżysko-Kamienna.

Dodane by admin w Aktualności, WORD Kielce