Samochody na B1 nielegalne?

W ostatnich dniach powstało niemałe zamieszanie dotyczące samochodów szkoleniowych na kategorię B1 – prawo jazdy od 16 lat. Niektóre szkoły w tej niejasnej sytuacji postanowiły zawiesić kursy i jazdy odbywające się najczęściej na Daihatsu Cuore. Problem wynika z niejasnych przepisów.

Zdający na kategorię B1 jest zobowiązany dostarczyć samochód do przeprowadzenia egzaminu. Do tej pory zwracano uwagę tylko na jeden podstawowy wymóg – masa własna do 550kg. Jednak dokładnie kategoria B1 „uprawnia do jazdy np. czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg”. I w ‚pojeździe czterokołowym’ problem. Bo nie jest on samochodem osobowym, a jako taki przeważnie zostały zarejestrowane ‚elki’ od lat 16. Pojazd czterokołowy to taki, który ma cztery koła i jest homologowany wg kategorii L. Idąc dalej: zgodnie z przepisami dotyczącymi homologacji takich pojazdów, ich maksymalna moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 kW (około 21 koni mechanicznych). I tutaj odpada nawet odchudzony Fiat 126p, nie mówiąc o Daihatsu, gdyż mają po prostu zbyt dużą moc silników. Kwalifikują się quady..

Co z tego wynika np. przy Daihatsu Cuore? Auto dostarczone przez szkołę (zdającego) do WORDu na egzamin nie spełnia wymogów, egzamin nie może się odbyć. Pojazd też nie nadaje się (w świetle przepisów) do prowadzenia nauki jazdy na B1.

Daihatsu Cuore

Daihatsu Cuore

Dodane by admin w Aktualności, Nauka jazdy, Przepisy, WORD Kielce
  • Abarth

    Coś mi tu nie pasuje. W kodeksie drogowym, tak jak tutaj zacytowano jest mowa o pojeździe samochodowym, trzy lub czterokołowym, co nie ma znaczenia. Definicja pojazdu samochodowego brzmi : pojazdy samochodowe – pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z wyłączeniem ciągników rolniczych i motorowerów. Może to ktoś sprostować, bo w tej sytuacji nie wiem co się dzieje. Równie dobrze wszystkie kursy na B1 mogły zostać wstrzymane, ponieważ chcą przytrzymać wszystkich do zmiany warunków egzaminowania.

    • travis

      tyle ze samochod musi wazyc do 550kg i nie moze byc przerabiany mialem taki problem ale w urzedzie nie przejdzie