Wiadomości z kraju w skrócie

Suwałki: Właściciel OSK skazany za gwałt

Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat właściciela suwalskiej szkoły nauki jazdy Wojciecha P., oskarżonego o zgwałcenie 20-letniej kursantki. Wojciech P. został oskarżony o to, że w 2006 r. podstępem zwabił po lekcji jazdy swoją kursantkę do jednego z pomieszczeń ośrodka szkolenia i tam ją zgwałcił. Poszkodowana nie poinformowała o tym wówczas nikogo. Dopiero, kiedy jej siostra chciała pójść do tej samej szkoły na kurs prawa jazdy, powiedziała o gwałcie rodzinie, a ta zawiadomiła prokuraturę. Poszkodowana kobieta ukończyła kurs prawa jazdy, a egzamin zdała za pierwszym podejściem. Sąd nakazał także wypłatę 5 tys. zł zadośćuczynienia kobiecie. Wyrok jest prawomocny.

Włocławek przesiada się z Citroena do Toyoty

Toyota wygrała przetarg na dzierżawę samochodów dla Włocławskiego WORD. Oznacza to, że szkoły jazdy będą zmuszone do zmiany samochodów. Prawdopodobnie oznacza to wymianę około stu pojazdów, a co za tym idzie problemy dla szkół i kursantów, większe koszty i podwyżki cen. Niektóre ośrodki prawdopodobnie nie wytrzymają finansowo zaistniałej sytuacji i zakończą działalność. Koszt nowej Toyoty Yaris to 43 tys. złotych, a takie będą na celowniku klientów, gdyż starsze modele nie posiadają 6-biegowej skrzyni biegów. Umowa została podpisana na cztery lata.

WORD jak zwykle tłumaczy, że kursant powinien umieć jeździć na każdym samochodzie. Jeden z właścicieli szkoły nauki jazdy odpowiada na ten argument: – Ja mogę szkolić nawet na syrence, pytanie tylko, co na to klienci. Niektórzy zwracają uwagę na różnice w poszczególnych modelach nawet wtedy, gdy dotyczą tylko świateł.

Sytuacja powtarza się co kilka lat w całym kraju. Powstają projekty, które zakładają, że kursant mógłby zdawać egzamin na takim samochodzie, na którym odbywał kurs. Wciąż jednak nic z tego nie wynika.

Instruktor z 3,5 promila uczył na kategorię A

TARNOBRZEG. Blisko 3,5 promila alkoholu wydmuchał wczoraj w alkomat instruktor jazdy złapany przez policyjny patrol w centrum Tarnobrzega. 39-latek prowadził VW Transportera, a przed nim, na motocyklu, jechała młoda kursantka. Pijany instruktor został zatrzymany w policyjnym areszcie. Gdy wytrzeźwieje usłyszy zarzuty. Za niebezpieczeństwo na jakie naraził kursantkę oraz innych użytkowników dróg grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Korupcja w Poznaniu

Dwaj egzaminatorzy związani z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Poznaniu zostali oskarżeni o przyjmowanie łapówek. Waldemarowi Z. i Kazimierzowi J. zarzucono, że przyjęli od kursantów pieniądze za pozytywne załatwianie egzaminów na prawo jazdy. Akt oskarżenia, w którym pojawiają się nazwiska egzaminatorów, dotyczy również osób, które wręczyły korzyści łapówki funkcjonariuszom Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu. Brali oni pieniądze w zamian za zwrot zatrzymanych wcześniej dowodów rejestracyjnych.

Śledztwo zakończone przez poznańską prokuraturę to kolejna odsłona korupcji w WORD. Wcześniej na ławie oskarżonych zasiedli nie tylko egzaminatorzy, ale nauczyciele jazdy oraz kursanci.

Dodane by admin w Aktualności, Nauka jazdy, Promile