WORD Kielce będzie miał konkurencję?

Nowe przepisy zakładają możliwość utworzenia filii Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) w miastach, gdzie rządzi prezydent.

W Świętokrzyskiem są – oprócz Kielc – trzy takie aglomeracje: Ostrowiec, Starachowice i Skarżysko. Decyzję o utworzeniu filii WORD-u w danym mieście podejmowałby sejmik województwa.

- Na dziś wydaje się, że wszelkie niezbędne warunki spełnia Ostrowiec. Jest tam odpowiednia liczba skrzyżowań i sygnalizacji, odpowiednia liczba miejsc, gdzie można w pełni sprawdzić umiejętności egzaminowanego – mówi Zdzisław Wrzałka, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Ostrowiec wydaje się pewny, zresztą władze tego miasta już wcześniej zabiegały o utworzenie filii Ośrodka Ruchu Drogowego, jednak nie było takich możliwości prawnych – dodaje.

Zdaniem Czesława Dawida, dyrektora kieleckiego WORD-u pomysł ma plusy i minusy. – Wszelkie urzędy i instytucje powinny być najbliżej obywateli, dla egzaminowanych utworzenie filii byłoby dużym udogodnieniem. Najważniejszym jednak celem jest bezpieczeństwo na drogach. Wiemy, że kierowcy zdający egzamin w Kielcach dobrze radzą sobie z jazdą w innych dużych miastach. Nikt nie da jednak gwarancji, że osoba zdająca egzamin w sporo mniejszym mieście poradzi sobie potem w o wiele większym – argumentuje dyrektor Dawid.

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach finansuje się sam, samorząd województwa nie musi doń dopłacać. Nie mamy w budżecie na przyszły rok zapisanych żadnych pieniędzy na utworzenie filii w Ostrowcu, ale być może dałoby się dogadać z władzami tego miasta w zakresie częściowego współfinansowania – zauważa Zdzisław Wrzałka.

Czy poza Ostrowcem, Skarżysko lub Starachowice mają szansę? – Nie jest to wykluczone. Musimy jednak pamiętać, że większa im większa byłaby liczba filii, tym samym wzrastałby koszt utrzymania ośrodka w Kielcach. Tak naprawdę wszystko zależy od finansów i liczby chętnych do zdawania na prawo jazdy – zauważa wicemarszałek Wrzałka.

A liczba chętnych spada… – W zasadzie osoby z wyżów demograficznych posiadają już prawo jazdy. Liczba zdających spada. W ostatnim kwartale aż o 30 procent – informuje dyrektor kieleckiego WORD-u, Czesław Dawid.

źródło: Echo Dnia

Dodane by admin w WORD Kielce