WORDy w mniejszych miastach?

Powrócił pomysł utworzenia ośrodków egzaminowania w mniejszych miastach.

Trwają już prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami. Autorami są posłowie PO i zakłada ona możliwość egzaminowania na kategorię A i B w miastach prezydenckich. Aktualnie taką możliwość mają tylko miasta na prawach powiatu.

Poseł PO Krzysztof Brejza tłumaczył (…) na konferencji prasowej, że według obecnych przepisów istnieje możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy jedynie w miastach na prawach powiatu. Jak dodał, zgodnie z przyjętym w 1998 roku kryterium uzyskania praw powiatu (była stolica województwa) miasta na prawach powiatu często liczą mniej mieszkańców niż miasta pozbawione tego statusu.

Przykładem jest 45-tysięczne Krosno (posiadające prawa powiatu), w którym możliwe jest zdawanie egzaminu na prawo jazdy, a możliwości takiej nie mają mieszkańcy znacznie większych Ełku, Inowrocławia, czy Głogowa.

Takie rozwiązanie miało by zwiększyć dostępność egzaminu i zmniejszyć liczbę pojazdów nauki jazdy w zatłoczonych miastach.

Największa liczba mieszkańców przypadająca na jeden punkt egzaminowania jest w województwie świętokrzyskim – ok. 1,2 mln mieszkańców. Nowelizacja umożliwiałaby utworzenie konkurencyjnego dla WORD Kielce ośrodka egzaminowania np. w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dodane by admin w Aktualności, WORD Kielce